Hogy készül a műköröm?
Reszelés és alapozás: Először is a manikűrös zsírtalanítja a körmöt. Vagy alkoholt használ, vagy egy nagyon finom reszelőt. Ha nagyon lereszeli a köröm felületét, károsodhat. Ezután következik az alapozás - típustól és gyártótól függően. A savas "primer" kissé előmarja a körmöt, a modernebb anyagok a köröm keratinjához rögzítik a műkörmöt, így nem károsítják a felületet.
Hosszabbítás: A műkörömépítő vagy műanyagból készült toldást ragaszt egyfajta pillanatragasztóval az igazi köröm végére, és bevonja zselével, speciális por-folyadékkal (akril), esetleg műüveggel (tip-technika); vagy egy sablont helyez a köröm alá, és erre építi fel az új körmöt (sablon-technika).
1. Zselékörmök:Ennél a technikánál a műkörmös sokáig dolgozhat, mert a zselé csak akkor keményedik meg, ha két percig UV-fény alá tartják. Ezáltal láncreakció indul be, mely során a zselé molekulái összekapcsolódnak és megkeményednek. Közben a köröm 60 fokosra melegszik, mert a reakció során hő szabadul fel. Van olyan zselé, amely összezsugorodik a keményedéskor. Nem szabadul fel oldószergőz a reakció idején, tehát nincs semmilyen kellemetlen szag közben. A keményítő UV-fényereje pedig elhanyagolható.
Előnyök: Nincsenek kellemetlen illatok, relatíve rugalmasak a körmök.
Hátrányok: A zselés körmök általában vastagabbak a többi műkörömnél. Ha meg akarunk szabadulni tőlük, a műkörmösnek le kell reszelnie a réteget. Nagyon óvatosnak kell lennie közben, nehogy megsértse a természetes körömréteget. Ha le akarod növeszteni, számolj hat hónappal!
2. Por-folyadék technika (akril): Ennél a technikánál fontos a gyorsaság, mert ahogy összekeverték az akrilport az aktiváló folyadékkal, a keverék elkezd megkötni. Közben olyan gázok keletkeznek, amelyeket nem lenne szabad belélegezni. A műkörömstúdióban folyamatosan szellőztetni kell, a legjobb, ha az asztal fölött szellőztető berendezés van.
Előnyök: Nagyon vékony, relatív kemény körmök
Hátrányok: Szúrós szagú gőzök. Ha meg akarunk szabadulni tőlük, a műkörmösnek le kell reszelnie a réteget. Alternatíva: lenövesztés.
3. Tip-technika: Egy ragasztóanyag ("Resin") mellett leheletvékony műüvegből vagy selyemszálból készült hálós rátét kerül a körömre, majd egy sprézhető aktiváló folyadék beindítja a folyamatot. Kémiai láncreakciót vált ki, és másodpercek alatt megszilárdítja a ragasztót. Eközben a körmök enyhén felmelegedhetnek. A modellezés közben a műkörmösnek ugyan sok ideje van, de nagy kézügyesség kell a híg Resin bedolgozásához és a háló pontos felhelyezéséhez.
Előnyök: Aceton-fürdőben (ez az anyag megtalálható sok körömlakklemosóban is) teljesen leoldódik. A köröm kemény és vékony. Arra is jó, hogy a természetes köröm repedéseit kijavítsuk.
Hátrányok: Az érzékeny körműek és a száraz bőrűek rosszul viselik az aceton-fürdőt.
Tartósság: A műkörmöket alaposan hozzáragasztják az alatta lévő természetes körömhöz, így az vele együtt nő. Négyhetente láthatóvá válik az alatta lévő körömágy, úgyhogy ilyenkor újra el kell menni a műkörmöshöz vagy levetetni, feltöltetni, vagy megújítani.
Erre figyeljünk!
A körmök: Ha töredezik a köröm, deformálódva nő vagy elszíneződött, mutassuk meg mindenképpen bőrgyógyásznak, mielőtt műkörmöket rakatunk fel. A nagyon vékony, érzékeny körmök számára túlságosan nagy igénybevételt jelent az alapozó savassága vagy később a műköröm lereszelése.
Idő és pénz: Gondoljuk végig, szánunk-e ennyi időt (a műköröm felhelyezése egy-két óra, a feltöltés gyorsabban megy) és pénzt a körmökre.
Próbakörmök: Rakassunk fel először csak egy műkörmöt, tesztelésképpen. Így láthatjuk, milyen ügyes a műkörmös, tetszik-e az új köröm, hogyan tudjuk használni a mindennapokban. Ha pár nap múlva leválik a műköröm széle, válasszunk inkább egy másik stúdiót.
Hordhatóság: Viseljük két hétig a műkörmöt. Ha hámlani kezd a köröm körüli bőr, ha hólyagok jelennek meg körülötte, viszket, vagy piros foltok jönnek ki a kézen, arcon vagy nyakon, akkor inkább mondjunk le erről a technikáról. Lehet, hogy más technikával készült műkörömre nem vagyunk érzékenyek. Ha meg kell figyelni a köröm növekedési zavarait, deformáltságát, akkor inkább ne viseljünk műkörmöt.